cs:navody:filezilla:start

FileZilla

Jednou z možností, jak se přihlásit k datovému úložišti, je využití volně stažitelného nástroje FileZilla, který funguje v GNU/Linuxu i ve Windows. Podporuje protokol FTPS a SFTP/SCP).

FileZilla (FTPS)

V následující části si ukážeme, kde lze FileZillu získat, a jak ji lze nakonfigurovat tak, abychom mohli služeb FTPS využít.

Návod je sepsán pro program FileZilla 3.6.0.2 běžící na operačním systému Windows 7. Jiné verze FileZilly, případně i běžící na jiném operačním systému se mohou chovat nebo vypadat trochu jinak.
Update 25. 2. 2013 - Filezilla od verze 3.6.0.2 se s novou verzí knihovny GnuTLS již chová korektně i pod Linuxem.

Bezproblémový chod služby FTPS v Linuxu je zaručen pouze s FileZillou verze 3.3.5.1 a s knihovnou GnuTLS verze 2.12.0 (a nižší). Ostatní verze nejsou podporovány a mohou vyvolat chyby či dokonce znemožnění využití služby FTPS. Důvodem vzniklého problému je chyba ve FileZille. Tento problém se týká pouze Linuxu, operačních systému rodiny Windows se netýká.1) Stáhněte si FileZillu.

http://filezilla-project.org/download.php

2) Po instalaci a spuštění FileZilly uvidíte následující uživatelské rozhraní.

3) Jděte na „Soubor“ → „Správce míst…“.

4) Vyplňte vše podle následujícího obrázku. Do položky hostitel napište adresu serveru.

DU4 Ostrava ftp.du4.cesnet.cz
DU5 Jihlava ftp.du5.cesnet.cz

Dále uveďte své uživatelské jméno a heslo.

Jako způsob šifrování vyberte: „Vyžadovat explicitní FTP přes TLS“

Přepněte se na záložku „Nastavení přenosu“ a zvolte jako režim přenosu „Pasivní“.

Tlačítkem „Připojit“ se připojíte ke svému datovému úložišti.

5) Po připojení je možné kopírovat soubory mezi okny „Místní složka“ představující Váš počítač (lokální disk) a oknem označeným jako „Vzdálená složka“ reprezentující datové úložiště.

Datové úložiště používají architekturu HSM (Hierarchical Storage Management). Zde může z důvodu nečinnosti dojít k odmigrování dat na nižší (pomalejší) vrstvu, což ve výsledku způsobí pomalejší manipulaci s těmito daty, jelikož je nutné před přístupem k nim data přesunout zpět na vyšší vrstvu. Tyto zpoždění se v aplikaci projevují timeoutem.

Aby jste úspěšně stáhli soubor(y), tak si v FileZille prosím přenastavte nastavení timeoutu podle návodu níže.

Vyberte „Upravit“ a poté „Nastavení“. V novém okně zvolte „Připojení“ a vyplňte hodnoty podle obrázku níže.

Odkazy na zdroje

Stránky autora programu FileZilla: http://filezilla-project.org

FileZilla (SFTP a SCP)

Tento návod popisuje použití FileZilly s protokolem SFTP a SCP.

Protokol SFTP má problémy s hardlinky. Pokud je chcete využívat, tak doporučujeme použít NFS, rsync nebo SCP.
Návod je sepsán pro program FileZilla 3.6.0.2 běžící na operačním systému Windows XP. Jiné verze FileZilly, případně i běžící na jiném operačním systému se mohou chovat nebo vypadat trochu jinak.

Program je volně ke stažení na adrese: http://filezilla-project.org/download.php

Po instalaci a spuštění FileZilly uvidíte následující uživatelské rozhraní.

Po instalaci FileZilly program spustíme a vyplníme adresu serveru/hostitele (bod 1).

DU4 Ostrava ssh.du4.cesnet.cz
DU5 Jihlava ssh.du5.cesnet.cz

Dále v sekci Protokol změníme přenosový protokol na „SFTP - SSH File Transport Protocol“ (bod 2). Výběrem protokolu SFTP se nezmění číslo portu - služba běží na standardních portech, který také FileZilla použije a my nemusíme nic vyplňovat. Způsob přihlašování zvolíme jako „Normální“ (bod 3) - tato volba nám odkryje další pole pro zadání přihlašovacích údajl, tedy uživatelské jméno (bod 4) a heslo (bod 5). V posledním kroku klikneme na Připojit (bod 6).

Při prvním přihlášení k serveru je nutné zkontrolovat, zda sedí otisk klíče serveru (bod 1) - pokud mu důvěřujeme, potvrdíme jej stiskem tlačítka OK (bod 3). Aby výzva nebyla při každém připojování k serveru přes SFTP zobrazována, je možné důvěřování otisku uložit zaškrtnutím „Vždy důvěřovat tomuto hostiteli, přidat tento klíč do mezipaměti“ (bod 2).

Po úspěšném přihlášení již můžeme kopírovat na server nebo ze serveru - v defaultním rozložení je levé okno lokální systém, pravé okno systém vzdáleny.

V některých případech může dojít k vypršení navázaného spojení - zvýšením timeoutu v nastavení lze klientu říci, aby spojení ukončil až po delší době a tím zajistil samovolné navázání při obnovení spojení.

Poslední úprava:: 22.11.2021 09:55