cs:navody:object_storage:start

Objektová úložiště

Jak již napovídá název, objektová úložiště se liší od klasikých souborových úložišť. Objektová úložiště ukládájí data v podobě objektů nikoliv jako datové bloky v případě souborových úložišť. Metadata jsou asociována přimo k určitému objektu, což eliminuje potřebu hierarchické struktury používané v souborových úložištích. Vše je tedy uloženo v plochém jmenném prostoru, který je snadno škálovatelný.

Výhody objektového úložiště

  • umí velmi dobře pracovat s velkým objemem dat
  • vysoká propustnost pro zápis/čtení
  • schopnost vytváření replik (včetně geografických)
  • kontrola konzistence dat a v případě poškození automatická obnova z jiné repliky
Pro zřízení datového úložiště se prosím obraťte emailem na support(at)cesnet.cz. Do emailu prosím napište pro jaký účel úložiště potřebujete (zálohování, archivace, apod.). Dále prosím připojte informaci o očekávané kapacitě datového úložiště.

Nabízené služby objektových úložišť

CESNET S3

CESNET S3 je standardní poskytovaná služba pro běžné uživatele, kteří potřebují spíše menší prostor pro uložení svých dat. Připojení a konfigurace CESNET S3.

CESNET RBD

CESNET RBD je služba na bázi objektového úložiště provozovaného na technologii Ceph. CESNET RBD (RADOS Block Device) ukládá obrazy blokového zařízení jako objekty v systému objektového úložiště. Služba CESNET RBD je určena pro náročnější uživatele, kteří disponují netriviálním objemem dat a preferují připojení úložiště jako nativního blokového zařízení. Připojení a konfigurace CESNET RBD.

Poslední úprava:: 18.05.2023 10:53