cs:navody:onlyoffice:start

Kolaborativní editace dokumentů v prostředí ownCloud

V tomto návodu naleznete základní návody pro práci s dokumenty v prostředí ownCloud a pro jejich kolaborativní editaci s využitím ONLYOFFICE nástrojů.

Sdílení složek na skupinu uživatelů

Pokud chcete využívat skupinové sdílení v prostředí ownCloud, je nejdříve nezbytné definovat danou skupinu. OwnCloud využívá skupiny definované v systému pro správu uživatelů (Perun). Je tedy nutné, aby byla vaše skupina definovaná v systému Perun. Pokud máte skupinu v Perunu definovanou, tak nám na du-support@cesnet.cz pošlete název virtuální organizace a jméno skupiny, kterou chete propagovat do ownCloudu. Pokud zatím nemáte vlastní virtuální organizaci, případně netušíte, co je Perun, tak se nám ozvěte na kontaktní email a my vás provedeme příslušným nastavením.

Pokud máte již skupinu v ownCloudu definovanou, můžete na ní sdílet složky a soubory. U daného souboru nebo složky si rozkliknete možnosti sdílení a následně do políčka napíšete celý název skupiny. Našeptávání uživatelů/skupin je z důvodu GDPR vypnuto, požadovaná skupina se tedy objeví v našeptávači teprve tehdy, když zadáte celý její název. Sémantika názvu je VO_kratky_nazev:jmeno_skupiny, viz screenshot.Kolaborativní editace dokumentů s nepřihlášenými uživateli

Pokud potřebujete editovat dokumenty s kolegy, kteří nemají uživatelský účet ve službě ownCloud provozované sdružením CESNET, je nutné použít sdílení odkazem na web (tedy kdo zná odkaz, má k dokumentu přístup). Sdílení přes web nastavíte v sekci sdílení, viz screenshot. Pro sdílení a editaci tohoto typu je nutné nastavit sdílení na složku s dokumenty, které chcete editovat. Pokud nastavíte sdílení jen na konkrétní dokument, nepřihlášený uživatel jej bude moci pouze zobrazit, ne však otevřít v online editoru.

Pro nasdílené složky pro zvýšení zabezpečení doporučujeme nastavit heslo pro sdílení.

Poslední úprava:: 08.10.2021 22:06