cs:navody:winscp:start

WinSCP

Jednou z možností, jak se přihlásit k datovému úložišti, je využití volně stažitelného nástroje WinSCP, který funguje ve Windows. Podporuje protokol FTPS a SCP/SFTP).

WinSCP (FTPS)

V následující části si ukážeme, kde lze WinSCP získat, a jak ho lze nakonfigurovat tak, abychom mohli služeb FTPS využít.

Návod je sepsán pro program WinSCP verze 5.14 běžící na operačním systému Windows XP. Jiné verze WinSCP, případně i běžící na jiném operačním systému se mohou chovat nebo vypadat trochu jinak.

Program je volně ke stažení na adrese: http://winscp.net/eng/download.php

Na základě testovacího provozu doporučujeme použít verzi 5 a vyšší - oproti verzím řady 4.x je zde hlášen podstatný nárůst přenosové rychlosti.

Po instalaci WinSCP klikněte na tlačítko „Nový“

vyplňte vše podle níže uvedeného obrázku a připojte se tlačítkem „Přihlásit“.

DU4 Ostrava ftp.du4.cesnet.cz
DU5 Jihlava ftp.du5.cesnet.cz

Pak již můžete kopírovat soubory ze svého počítače na datové úložiště a zpět.

V případě použití FTPS si WinSCP příliš nerozumí se symlinky na adresáře (např. VO_storage-cache_tape) a odmítá do nich přímo kopírovat soubory. Je potřeba nejprve v GUI takový symlink otevřít a pak teprve kopírovat (již do adresáře, na který symlink ukazuje).

WinSCP (SCP/SFTP)

V následující části si ukážeme, kde lze WinSCP získat, a jak ho lze nakonfigurovat tak, abychom mohli služeb SCP/SFTP využít.

Protokol SFTP má problémy s hardlinky. Pokud je chcete využívat, tak doporučujeme použít NFS, rsync nebo SCP.

.

Návod je sepsán pro program WinSCP verze 5.14 běžící na operačním systému Windows XP. Jiné verze WinSCP, případně i běžící na jiném operačním systému se mohou chovat nebo vypadat trochu jinak.

Program je volně ke stažení na adrese: http://winscp.net/eng/download.php

Po instalaci WinSCP program spustíme a vyplníme adresu serveru/hostitele (bod 1).

DU4 Ostrava ssh.du4.cesnet.cz
DU5 Jihlava ssh.du5.cesnet.cz

Dále v sekci Protokol změníme přenosový protokol na SFTP (bod 2) - v některých případech nemusí SFTP zafungovat správně a proto zaškrtneme i „Povolit nouzově SCP“. Místo SFTP lze vybrat i čistě protokol SCP. Výběrem protokolu SFTP/SCP se zároveň změní i číslo portu na 22 (bod 3). V dalším kroku vyplníme přihlašovací údaje, tedy uživatelské jméno (bod 4) a heslo (bod 5). Pro správné zacházení se soubory, které mají v názvu diakritiku (UTF-8 znaky), přepneme na kartu „Prostředí“ a zapneme kódování UTF-8 pro názvy souborů (bod 6.). Poté již můžeme dát „Přihlásit“, případně „Uložit“ spojení (bod 7).

V použití s protokolem SCP program neumí korektně zacházet se soubory, které mají v názvu diakritiku. V tomto případě není možné kódování UTF-8 pro názvy zapnout a takové soubory budou na úložiště uloženy pod rozbitým názvem. Nedoporučujeme proto použití režimu SCP pro přenos těchto souborů.

Po úspěšném přihlášení již můžeme kopírovat na server nebo ze serveru - v defaultním rozložení je levé okno lokální systém, pravé okno systém vzdáleny.

WinSCP (SCP s použitím ssh klíče)

Tento návod slouží pro konfiguraci nástroje WinSCP s použitím ssh klíčů pro příhlášení k úložišti.

Po spuštění programu WinSCP otevřete nastavení New Session. Následně v zobrazeném okně vyberte File Protocol SCP. Dále vyplňte adresu Host name, číslo portu 22 a váš username. Nakonec klikněte na tlačítko Advanced/Pokročilé (1)

Na zobrazeném okně klikněte v levém menu v sekci SSH na Authentication (1) a následně na tlačítko Tools a poté Generate New Key Pair with PuTTYgen (2).

V prostředí PuTTY Key Generatoru vyberte typ klíče (1), který si přejete generovat, a následně klikněte na tlačítko Generate (2). Jakmile si vygenerujete klíč, tak si zvolte heslo (3) pro jeho privátní část. Následně obě části klíče uložte (4). Po uložení obou částí klíče je možné okno PuTTY Key Generatoru uzavřít.

Dále povolte Allow agent forwarding (1) a vyplňte cestu k privátní části klíče (2), kterou jste uložili v minulém kroku. Nakonec klikněte na tlačítko OK (3).

Posledním krokem je přídání veřejné části SSH klíče do systému Perun, aby mohl být distribuován na příslušné služby. Po přídání SSH klíče vyčkejte prosím alespoň 60 minut, než se změny propíší na úložiště.

Odkazy na zdroje

Stránky autora WinSCP: http://winscp.net

Poslední úprava:: 26.04.2023 17:17