cs:navody:winscp:start

WinSCP

Jednou z možností, jak se přihlásit k datovému úložišti, je využití volně stažitelného nástroje WinSCP, který funguje ve Windows. Podporuje protokol FTPS a SCP/SFTP).

WinSCP (FTPS)

V následující části si ukážeme, kde lze WinSCP získat, a jak ho lze nakonfigurovat tak, abychom mohli služeb FTPS využít.

Návod je sepsán pro program WinSCP verze 5.14 běžící na operačním systému Windows XP. Jiné verze WinSCP, případně i běžící na jiném operačním systému se mohou chovat nebo vypadat trochu jinak.

Program je volně ke stažení na adrese: http://winscp.net/eng/download.php

Na základě testovacího provozu doporučujeme použít verzi 5 a vyšší - oproti verzím řady 4.x je zde hlášen podstatný nárůst přenosové rychlosti.

Po instalaci WinSCP klikněte na tlačítko „Nový“

vyplňte vše podle níže uvedeného obrázku a připojte se tlačítkem „Přihlásit“.

DU4 Ostrava ftp.du4.cesnet.cz
DU5 Jihlava ftp.du5.cesnet.cz

Pak již můžete kopírovat soubory ze svého počítače na datové úložiště a zpět.

V případě použití FTPS si WinSCP příliš nerozumí se symlinky na adresáře (např. VO_storage-cache_tape) a odmítá do nich přímo kopírovat soubory. Je potřeba nejprve v GUI takový symlink otevřít a pak teprve kopírovat (již do adresáře, na který symlink ukazuje).

WinSCP (SCP/SFTP)

V následující části si ukážeme, kde lze WinSCP získat, a jak ho lze nakonfigurovat tak, abychom mohli služeb SCP/SFTP využít.

Protokol SFTP má problémy s hardlinky. Pokud je chcete využívat, tak doporučujeme použít NFS, rsync nebo SCP.

.

Návod je sepsán pro program WinSCP verze 5.14 běžící na operačním systému Windows XP. Jiné verze WinSCP, případně i běžící na jiném operačním systému se mohou chovat nebo vypadat trochu jinak.

Program je volně ke stažení na adrese: http://winscp.net/eng/download.php

Po instalaci WinSCP program spustíme a vyplníme adresu serveru/hostitele (bod 1).

DU4 Ostrava ssh.du4.cesnet.cz
DU5 Jihlava ssh.du5.cesnet.cz

Dále v sekci Protokol změníme přenosový protokol na SFTP (bod 2) - v některých případech nemusí SFTP zafungovat správně a proto zaškrtneme i „Povolit nouzově SCP“. Místo SFTP lze vybrat i čistě protokol SCP. Výběrem protokolu SFTP/SCP se zároveň změní i číslo portu na 22 (bod 3). V dalším kroku vyplníme přihlašovací údaje, tedy uživatelské jméno (bod 4) a heslo (bod 5). Pro správné zacházení se soubory, které mají v názvu diakritiku (UTF-8 znaky), přepneme na kartu „Prostředí“ a zapneme kódování UTF-8 pro názvy souborů (bod 6.). Poté již můžeme dát „Přihlásit“, případně „Uložit“ spojení (bod 7).

V použití s protokolem SCP program neumí korektně zacházet se soubory, které mají v názvu diakritiku. V tomto případě není možné kódování UTF-8 pro názvy zapnout a takové soubory budou na úložiště uloženy pod rozbitým názvem. Nedoporučujeme proto použití režimu SCP pro přenos těchto souborů.

Po úspěšném přihlášení již můžeme kopírovat na server nebo ze serveru - v defaultním rozložení je levé okno lokální systém, pravé okno systém vzdáleny.

Odkazy na zdroje

Stránky autora WinSCP: http://winscp.net

Poslední úprava:: 22.11.2021 09:48