Pokud Vás zajímají konkrétní typy protokolů, můžete na ně přejít ZDE.
ownCloud je webová služba pro správu dat a automatickou synchronizaci mezi počítači a mobilními zařízeními.
ownCloud mohou použít studenti a zaměstnanci akademických a výzkumných institucí v ČR pro účely výzkumu a vývoje.
FileSender je webová služba pro předávání (dočasné uschování) souborů.
FileSender mohou použít studenti a zaměstnanci akademických a výzkumných institucí v ČR pro účely výzkumu a vývoje. FileSender slouží pro předávání souborů mezi dvojicí účastníků, kde alespoň jeden z nich musí mít účet ve federaci eduID.cz (případně identitu z hostelu).
Jděte na https://filesender.cesnet.cz.
Můžete také vyzkoušet testovací instalaci novější verze (bez záruky) http://filesender2.cesnet.cz.
Služba slouží pro kopírování velkého objemu dat na velké vzdálenosti za pomocí webového rozhraní. Data jsou přenášena mezi tzv. endpointy. Jeden endpoint může být Váš home adresář vytvořený v datových úložištích CESNET a druhý buď jiné vzdálené úložiště podporující Globus nebo vaše pracovní stanice/notebook.
Globus mohou použít studenti a zaměstnanci akademických a výzkumných institucí v ČR pro účely výzkumu a vývoje.
Adresy pro připojení k úložištím pro jednotlivé služby
Adresy pro připojení k úložištím pro jednotlivé služby
Protokol NFSv4 je dostupný primárně pro klienty využívající Linux, uživatele Windows mohou NFSv4 využívat jen s komerčním klientem NFS Maestro. Kvůli zajištění silné autentizace uživatelů provozujeme protokol NFSv4 nad protokolem Kerberos. Po připojení svazku lze na svazek zapisovat například soubory reprezentující virtuální pásky. Bez pomocí dalších nástrojů jako je tar, nelze pomocí tohoto protokolu zachovat původního vlastníka souboru.
Pro zkušenější uživatele (z důvodu složitější prvotní konfigurace) využívající Linux. Pro uživatele Windows je dostupný jen komerční klient NFS Maestro, na operačním systému Mac OS je problém s mapováním identit a tudíž je tento protokol veskrze nepoužitelný.
Umožňuje připojit svazek, aby se tvářil jako lokální disk. Primárně je určen pro Windows, ale mohou ho použít i uživatele Linuxu. Pro Linux je však vhodnější NFS.
Konfigurace je velmi jednoduchá, takže ho mohou používat zkušení i méně zkušení uživatelé.
Protokol FTPS je protokol FTP, který pro přihlášení, a volitelně i pro data, využívá TLS protokol zajišťující šifrování přenášených dat. FTP je vhodné především pro přenos velkých souborů. Přes protokol FTP nelze zachovat vlastníka původních souborů a standardně také ani čas modifikace souborů.
Jelikož se jedná o protokol, tak je možné využít nespočet aplikací. Níže je seznam námi otestovaných aplikací, na které jsou vypracovány návody.
Podobně jako protokol FTP, je protokol SCP, respektive SFTP určen spíše pro přenos velkých souborů. Na rozdíl od FTP(S) nemá problém s přenosem dalších informací o souborech (oprávnění, časy modifikace a podobně).
Protokol SFTP má problémy s hardlinky. Pokud je chcete využívat, tak doporučujeme použít NFS, rsync nebo SCP.</note>
Jelikož se jedná o protokol, tak je možné využít nespočet aplikací. Níže je seznam námi otestovaných aplikací, na které jsou vypracovány návody.
Rsync je jednoduchý nástroj vhodný pro situace, kdy není vyžadována historie záloh, jen přesná kopie. Jelikož rsync děla při kopírování nového souboru několik metadata operací, je rychlost přenášení nových souborů limitována na úroveň cca 40 souborů za vteřinu bez ohledu na jejich velikost. Kontrola již existujících souborů probíhá cca 10x rychleji.
CESNET, z. s. p. o.
Generála Píky 26
160 00 Praha 6
Tel: +420 234 680 222
Fax: +420 224 320 269
info@cesnet.cz
Tel: +420 234 680 222
GSM: +420 602 252 531
Fax: +420 224 313 211
support@cesnet.cz